This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Nacjonalistyczne Stowarzyszenia Zadruga założył Dariusz Petryk we Wrocławiu 11 kwietnia 2006 roku. Na podstawie art. 40 ust. 3 z dnia 7 kwietnia 1989 r Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity: Dz. U. Nr 79 z 2001 r, poz. 855 z późn. zm.), jako stowarzyszeni zwykłe z siedzibą we Wrocławiu i terenem działania obejmującym obszar Rzeczypospolitej Polskiej.

Regulamin Stowarzyszenia

Nacjonalistyczne Stowarzyszenie Zadruga odwołuje się do wspólnoty rodowej Słowian. Wspólnoty te istniały w okresie przedchrześcijańskiej Polski, łączyła je wspólna tradycja rodzimego wyznania, kultury i więzów krwi. Jako stowarzyszenie odwołujemy się także do idei nacjonalistów polskich ,,Zadruga” działającymi w okresie międzywojenny, których liderem był Jan Stachniuk. Symbolami stowarzyszenia są: kruszwicka swarga i toporzeł wg Stanisława Szukalskiego.

Cele:

Celem stowarzyszenia jest propagowanie rodzimej tradycji i kultury słowian i ideologii nacjonalizmu zadrużnego poprzez organizowanie świąt związanych z obrzędowością słowiańską (Jare Gody, Przesilenie wiosenne, święto Jarowita, święto Żywii, Noc Kupały, święto Plonów, Dziady, Szczodre Gody) poza tym promowanie za pomocą pism, broszur, książek, internetu, ulotek ideologii Wspólnoty Narodowej Zadruga oraz organizowanie manifestacji patriotycznych w obronie i na rzecz wartości narodowo-słowiańskich.

 

Nacjonalistyczne Stowarzyszenie Zadruga wielokrotnie wygrywała sprawy w sądach rejonowych, okręgowych oraz co najważniejsze w sądzie najwyższym.

Treści wyroków umarzających działania Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga i propagowania idei zadrużnej były następujące:

,,Przy ocenie prawnego zachowania polegającego na prezentowaniu przez oskarżonych symboli należy mieć na uwadze, iż Nacjonalistyczne Stowarzyszenie Zadruga jest organizacją legalnie działającą w Polsce i zarejestrowane są także symbole, którymi się posługują. Wymowa symbolu ww stowarzyszenia nie może nawiązywać do propagowaniu ustroju totalitarnego, w tym i nazistowskiego. Porównanie symbolu świaszczycy używanego przez Stowarzyszenia ,,Zadruga” z Hakenkreuz w sposób jednoznaczny świadczy o odmienności tych znaków. Nie sposób mówić też o zapożyczeniu i odwzorowaniu tego symbolu przez Stowarzyszenie ,,Zadruga” od godła partii NSDAP skoro początki Stowarzyszenia sięgają lat 30 – tych XX wieku, a więc okresu kształtowania się dopiero nazizmu. ”

,,Zwrócić uwagę należy również na to, że przeciwko Dariuszowi Petrykowi toczyło się wcześniej postępowanie przed Sądem Rejonowym dla Wrocławia Śródmieście o sygn. V K 2407/07, w którym był oskarżony o czyn z art. 256/ 1 kk popełniony poprzez m.in. prezentowanie flagi i transparentów z symbolami Toporła oraz Świaszczycy. Wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 15 grudnia 2010 roku o sygn. IV Ka 978/10 Dariusz Petryk został prawomocnie uniewinniony od zarzucanego mu czynu, a wskazana w wyroku argumentacja została podzielona przez Sąd Najwyższy, który postanowieniem z dnia I września 2011 roku o sygn. V KK 98/11 oddalił kasację wniesioną przez oskarżyciela publicznego.”

11128074_348508022015991_3337284658082073874_n

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Smiley face
nszadrugaswinoujscie@gmail.com